تاریخ امروز :۱۴۰۰-۰۳-۲۹
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

کمبود گوگرد در گیاهان و نحوه رفع آن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کمبود گوگرد در گیاهان و نحوه رفع آن

در این مطلب به بررسی کمبود گوگرد در گیاهان و نحوه رفع آن می پردازیم.گوگرد یکی از مواد مغذی مهم در گیاهان است که برای تولید محصولات غذایی باکیفیت مهم است.

گوگرد در ساختمان چند اسید آمینه مانند سیستئین و متیونین که برای تشکیل پروتشین لازم هستند نقش دارد.
همچنین در ساختمان گلوکوزیدها (بوی تند پیاز و سیر)، در کوفاکتورها، بعضی ویتامین ها و سنتز هورمون ها، تشکیل روغن مثلا در ذرت، برای تشکیل کلروپلاست (نه به عنوان بخش از مولکول کلروفیل D)، در واکنش های احیا و اکسیداسبون، در تنفس و انتقال الکترون در طول فتوسنتز نقش دارد.

نشانه های کمبود گوگرد

برگ های جوان رنگ پریده به نظر می رسند و روی برگ لکه ها و علائمی شبیه به کمبود ازت دیده می شود (ولی روی برگ های جوان) گوگرد نسبت به ازت تحرک کمتری دارد.

در پرتقال
رگبرگ ها اغلب روشن تر از ناحیه بین آنها است و برگ ها باریک و رنگ آنها قرمز رنگ می شود. در حالی که برگ های مسن سبز باقی می مانند، میوه ها نارس و سبز روشن می شوند. داخل آنها نیز نرم و بدون اب می شود.
نکته: نوع علائم کمبود گوگرد به علائم کمبود ازت بستگی دارد اگر ازت کافی باشد علائم کمبود گوگرد را در برگ های جوان می بنیم اما اگر ازت در گیاه کم باشد، علانم کمبود گوگرد در برگ های پیر ظاهر خواهد شد.
زردی خیلی شدید که حالت سفیدی دارد از دیگر علائم است.
در گندم
شبیه به کمبود ازت است.
در ذرت
کوتولگی و تاخیر در بلوغ

در نیشکر
باعث باریک و کوتاه تر شدن برگ ها شده و برعکس ازت نشانه های زردی روی برگ های جوان است تا مسن
در برنج
در ابتدا غلاف برگ و سپس تیغه برگ مایل به زرد می شود. مقدار گیاه و تعداد پنجه کاهش می یابد. خوشه ها نسبت به گیاهان عادی کمتر، کوتاه تر و سنبله، دانه کمتری دارند.

گوگرد به صورت سولفات از ریشه و So4 از روزنه ها جذب می شود. جذب گوگرد در گیاه به صورت فعال است از طریق انتشار و با صرف انرژی همراه است.

سولفاتی که از طریق ریشه جذب می شود قابل مصرف نیست و باید احیاء شود و به سولفیت و بعد به انواع یون های سولفیت مثل سولفید در گیاه مصرف شود.
یکی از موارد مصرف در ساختمان اسید های آمینه است. کود های سولفور از جذب بر و مولیبدون می تواند جلوگیری کند.

نحوه رفع کمبود گوگرد

استفاده از کود های سولفاته (گوگرد دار) مانند سولفات آمونیوم و استفاده از گچ

منیع: دکتر محمدی، دانشگاه شهید باهنر کرمان

مهندس گیاهپزشک هستم و علاقه زیادی به مطلب نویسی در زمینه کشاورزی دارم. 9 سال است که در زمینه طراحی سایت و کد نویسی فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    error: هشدار: مطالب محافظت شده !!